em tečka pé tečka

Pokud máte v poště informace privátního charakteru, smažte je!
(skok na navigaci)

studijní 20.02.2008, 14:11:00 (zběsilosti)

emozápisek.

Za mlhou tak hnusnou, že je mi z ní téměř na blití, je kopec Barrandov. A na tom kopci seděl matějčík a fňukal. Nejraději by si nafackoval, ale místo toho fňukal. A fňukal a fňukal. A fňukal a fňukal a fňukal, a jestli si nepodřezal žíly (nebo neusnul, pro samé fňukání totiž málo spal), fňuká tam dodnes.

O něco níže pod tou mlhou stojí starobylá a tajemná Jaderná fakulta, která byla příčinou matějčíkova fňukání. Matějčík totiž ... ehm ... není studijní typ. Ale tak jednoduché to není. Naopak, je to komplikovaný příběh plný hrdinských činů, úkladů, starobylé a tajemné moudrosti a v neposlední řadě smutku, deprese a ... patek. A dalších emověcí.

Asi takhle: chodil jsem poctivě půl roku do školy, teprve před vánoci jsem se začal dostávat do skluzu (úkoly ze Základů Fyzikálních Měření? dlužím je už dva měsíce? ale jistě?) a po novém roce se do něj dostal definitivně (písemky druhého a třetího ledna, o kterých jsem neměl ani tušení? ale jistě?). A jak se jeden dostane do skluzu, netrvá dlouho a sklouzne až do průseru.

Mám totiž takový problém. Emoproblém, chtělo by se říci. Když něco nestihnu, a dodělávám to po termínu, tak už je mi hrozně trapné to dohánět. Chodit za těmi lidmi, že jim nesu něco, co jsem jim měl přinést nejpozději před týdnem, nebo se omlouvat, že jsem se o písemce dozvěděl až týden po. Mám z toho deprese a pláču. V koutě. Takže nikam nejdu. A zpoždění je větší a větší, a čím větší zpoždění, tím větší deprese, tím víc slz a tím hlubší řezné rány.

Nakonec se nějak seberu, obvážu si ruce, aby to nevypadalo tak strašně, opravím si od slz rozmazané oční stíny a za těmi lidmi se vypravím. Jenže to už většinou bývá pozdě, a i když se mi úspěšně povede to s těmi lidmi vyjednat, nemám šanci to stihnout vyjednat se všemi.

Navíc mám taky deprese a pláču, když musím napsat e-mail. Takže si pak napláču do klávesnice a stejně nemůžu psát. (dobrá výmluva, ne?)

Jo a navíc, aby ten problém byl správně emo, nemůžu se tomu vyhnout! Protože dokud nejsem ve skluzu, mám pocit, že je na všechno času dost. Pak nastane skluz, zpoždění a deprese. Je to nevyhnutelné – něco jako příliv a odliv, daňové přiznání nebo uklouznutí po slupce od banánu.

No, takže jsem se včera dlouho do noci učil ... učil. Řekněme. Včera mi totiž to učení vůbec ale ani trošku nešlo. Pročítal jsem si skripta Lineární algebra a geometrie, smál se vtipným důkazům (myslíte, že důkazy jsou nuda? ani v nejmenším. bývají napínavé. a některé z nich jsou velmi legrační. zejména ty, kde se k důkazu nějakého tvrzení použije něco, co s tím tvrzením nijak nesouvisí), ale čím víc jsem se snažil učit, tím větší jsem měl problém se soustředit. Padla na mě hrozná únava, ač jsem spal do dvanácti a celý den nic nedělal. Možná právě proto.

Před druhou hodinou ranní jsem se rozhodl, že tímto způsobem se nic nenaučím (a ano, zašlo to dokonce tak daleko, že jsem se mnohokrát donutil se k učení vrátit. nevzdával jsem to bez boje), vyhlásil, že se zajdu omluvit a pokusím se přihlásit na další termín. Pokud další termín nebude, pak školy zanechám.

Což by pro mě mělo nezanedbatelné výhody. Jmenovitě, školné na jaderné škole je 29 tisíc českých za semestr, což je na státní školu docela hodně. Holt je to škola jaderná a má reaktor. A reaktory jsou drahé.

Po druhé hodině ranní jsem si nastavil budíka na půl osmou. Což dokazuje, že všechna rozhodnutí po druhé hodině ranní jsou špatná – nějak mi nedošlo, že i kdybych vstal opravdu v půl osmé, do školy to do osmi nestihnu. A pan vyučující nemá rád pozdní příchody.

Inu, co se dá dělati. Zvažoval jsem, že tam vůbec nepůjdu, tím pádem kvůli zmíněnému emoproblému nepřijdu na zkoušku už nikdy a bude zaděláno. Pak mi došlo, že bych si tím nepomohl, poněvadž tuhle zkoušku striktně vzato nepotřebuji.

Ale pořád zůstávala otevřená otázka mechaniky, tedy předmětu Mechanika, ze kterého (díky zmeškané písemce) nemám ani zápočet.

I řekl jsem si: co já se s tím budu otravovat. Prostě do té školy přestanu chodit a bude.

A tu náhle mě osvítil duch Sádla a dal mi myšlenku. Vlastně spíš takový ohavný trik. Který se mi zpočátku vůbec nelíbil, ale ničemu to nepomohlo, fungoval i tak. Sledujte: Nepodaří-li se mi získat zápočet z Mechaniky, zanechám studia.

To zní celkem neškodně, ne? Ale není. Je to nechutný psychologický trik. Lze to totiž ekvivalentně (za určitých podmínek) formulovat takto: "Než zanechám studia, udělám vše proto, abych ho zanechat nemusel."

Což už zní hůř.

Navíc to má zajímavé důsledky. Například ten, že když se půjdu zeptat na zápočet z Mechaniky, nemám co ztratit. Buďto ještě bude možné ho získat (vyhrál jsem), a nebo ne a pak bez obav zanechám studia (taky jsem vyhrál, a navíc mi může být jedno, že jsem se ztrapnil, protože toho člověka už nikdy neuvidím). Taková klička okolo emoproblému. Zrada, mezera v definici.

Pak zkuste říci, že formální důkazy nejsou zajímavé.

S novou nadějí ... no, dobře, s trochou vůle vzdorovat depresivnímu osudu ... jsem vyrazil do mlhy. Na půdě fakulty jsem stanul zhruba ve třičtvrtě na devět, a ač se mi pranic nechtělo, odvážně jsem zamířil do učebny 209 (což dokazuje, že nějakou sílu vůle ještě mám. a že když už jsem v pohybu, dokážu v něm setrvat). Pan vyučující nebyl mým pozdním příchodem příliš nadšen, ale umožnil mi zapsat se na další termín.

Na další termín!

Příští týden ve čtvrtek. Nevěřil jsem svým očím a uším. Nějak mě ani nenapadlo, že by to mohlo vyjít. (což dokazuje, že s trochou drzosti a odhodlání se mohou dít i zázraky)

Vydal jsem se hledat další vyučující, se kterými bych se na něčem mohl domluvit. Vůbec se mi do toho nechtělo, cítil jsem se vysílen, znechucen, osamělý, nepochopený, depresivní. Kdyby měli na jaderné škole kouty, do jednoho bych zaběhl a plakal. I tak jsem ale vydržel a odvážně vyhledával jednoho vyučujícího po druhém.

Žádného z nich jsem nezastihl. (což dokazuje, že nejsou blbí a když nemusí tak nevstávají) Takže teď budu muset napsat pár mailů, na což jsem velmi zvědav.

Ale tak co. Matematická logika je neúprosná, nemám co ztratit.

Fňuk, jdu si do ruky žiletkou vyřezat definici variety.

Komentáře

[1] matejcik [OpenID] (20.02.2008, 14:50:52):
pé tečka es tečka:
kdybyste věděli o nějakých jiných pěkných způsobech, jak zatočit s tím mým emoproblémem, nebo rovnou jak neutralizovat to, že "nejsem studijní typ" (čti "jsem línej jak prasečí veš") ... tak sem s nimi
[2] Tasselhof [OpenID] (20.02.2008, 15:44:18):
Můžu bejt hnusnej? Budu hnusnej: Co takhle přestat být línej? Trochu toho time-managementu? He?
*Podívá se na bordel na svém stole a tak vůbec, co odkládal na "až někdy jindy"*

Aha, naprosto tě chápu.

Mně pomáhala kouzelná věta: "Chci bejt hyndženýr!"

Aneb kdykoliv se mi do něčeho nechtělo, nebo jsem se ptal klasickou EMO otázkou: "Proč?!" tak jsem si zodpověděl svoji kouzelnou větu. Ač to zní jako debilní blábol z první lekce multi-level marketingu, tak to fakt funguje!
[3] ngvadi (20.02.2008, 16:28:05):
pořiď si nad sebou dozor;) nemyslim takovej, jakej sem ti dělala já, že sem tě pořád honila, ať něco děláš, a tebe to (nejspíš) znechucovalo ještě víc, ale takovej, kterej tvoji snahu ocení a ty budeš rád, že můžeš udělat něco, co dotyčnou potěší;)
[4] matejcik [OpenID] (20.02.2008, 17:04:40):
[2] Tassle, kotě, právě "co takhle přestat bejt línej" je ten neřešitelný problém ;e)) jinak samozřejmě všema deseti pro, ale kudy do toho, že :e)

co se týká kouzelných vět, asi bych si právě měl nějakou takovou vymyslet. jenže já zas až tak inžinýr bejt nechci, to je další věc .e) já to dělám hlavně kvůli tomu, abych měl ve stáří klid a lépe se mi sháněla případná práce. což se do kouzelné formulky skládá poměrně blbě.

[3] ngvadi, to je ... poměrně zajímavý námět :e) zkusím promyslet, jestli by to mohlo fungovat. na mě už totiž nefunguje jen tak něco
[5] lik (20.02.2008, 17:18:01): od line lik
proboha, matejciku, nerozumim tomu.taky nejsem studijny (aspon ne sprtaci typ) typ a vecne se flakam, a pak to to tezko dodelavam. ale takova situace u me fakt nikdy nenastala. kde je tvuj pud sebezachovy?pokud citis, ze to nezvladnes normalnim stylem prace, treba protoze semestralku musis odevzdat za tyden, tak zacinas pracovat o sobotach a nedelich, a venujes tomu vanocni prazdniny. ja nevim fnukat neni nejlepsi zpusob reakce. vsechno se da vyresit (vcas). a to vim, o cem mluvim:)
[6] lik (20.02.2008, 17:18:57):
studijni, sorry
[7] Schyzofrenyk [OpenID] (20.02.2008, 17:28:39): Odměny
Zkus se nějak motivovat! (Ano, zní to také jako první lekce multi-level marketingu...) Cokoliv uděláš dobře, musí ti sloužit jako důvod k radosti. Můžeš začít s malým úklidem. Potom se vrhni na nějakou jinou práci, kterou potřebuješ. Proč jsi začal studovat zrovna jaderku? Bavilo tě to? Tak se raduj z toho, že děláš to, co tě baví. :-) A vždycky se pak dělá lépe to, co ti přináší nějakou radost.
Ngvadi má pravdu, že nějaký "dozor" je super věc. Ovšem na druhou stranu vyžaduje také dost pozornosti a špatný "dozor" může nadělat víc škody než užitku. Ale proč to nezkusit?

Sám trpím dlouhodobým nedostatkem času, vyčerpáním a v posledních pár týdnech i oním skluzem. Zatím jsem definitivní řešení nenašel, ale pořád si držím zdravý rozum a poměrně dobrou náladu, což je základ. Už jsem zkoušel přidat, jak to šlo, ale asi bude potřeba naopak ubrat. Rozmyslet si, co mě obírá čas a přitom to není tak důležité.
Nějaké pevné rozvržení času by určitě také pomohlo, ale přišlo by mi hrozně svazující a ubíralo by na náladě. Takže zůstávám u modelu "co si zrovna vzpomenu".

Takže abych to nějak shrnul - první si zkus vybudovat kladný vztah k práci drobnějšími úkony a potom se zamysli, jak pracovat efektivněji a jak pracovat víc. O:-)
[8] popelínice (20.02.2008, 17:50:30):
po přečtení tohodle cejtim se vymytě (ta část o zanechávání to dokonala). taky se cejtíš vymytě? a co umytě?
[9] matejcik (20.02.2008, 18:12:35):
[7] Schyzofrenyku, to je právě něco, co na mě zaručeně nezabere. já si dokážu najít radost z práce, to jo. jenže já si dokážu najít radost i z toho, že tu práci nedělám. zatím jsem dokázal najít něco pozitivního na všem, co se mi stalo. čili bych potřeboval na té práci najít něco -pozitivnějšího- ;e)

[8] popeluš, to jsem se cítil vymytě, když jsem to vymýšlel. ale jak jsem to psal, tak jsem se zase naplňoval (tím starým bordelem ;e) ).
a umyl jsem si (nad tím) ruce před chvílí :e)

[5] lik, můj pud sebezáchovy je právě to zařízení, které mě dokáže přesvědčit, že i když to projedu, tak se vlastně nic nestane ;e)
[10] Schyzofrenyk [OpenID] (20.02.2008, 20:22:26):
[9] Jednoho člověka, co myslí podobně, mám ve třídě. http://umelec.bloguje.cz/ Na blogu měl pár (desítek) příspěvků a všechny je smazal s tím, že začne znovu. Lenost ho přemohla a teď se na jeho blog můžeš podívat sám... Po prvním odhodlaném příspěvku se na měsíc odmlčel a pochybuju, že znovu začne psát.
Kdysi také programoval a psal stránky. Z psaní stránek se teď snaží jenom vytřískat trochu zisku, ale přitom jeho práce příliš kvalitní není...
Teď fláká školu jak může a smysl života asi vidí v hraní na kytaru.

Co bude dál dělat? Vlastní lenost ho přemohla. Nemohl by aspoň on být dostatečnou motivací k práci a snaze? :-)
[11] guano (20.02.2008, 20:29:51):
o dozor se postarám!!!
[12] ještěrka (20.02.2008, 20:42:41):
haha vtipný. (tímto došly síly ke komentování a radění.)

tvůj přístup obdivuju. takový přístup mít, dopadnu jako ty:) ale já to chci dotáhnout jinam. (chci bejt slavná a bohatá, chápeš. když budu sedět na prdeli, tak mě to jednak moc nenaplní a onak to nedotáhnu ani na záchod, a to už je špatný.) ale, přecejen jsem něco napsala. ale neúmysně tedy, nic mě nenapadalo:)))
[13] Ladule (20.02.2008, 21:48:14):
mateji, já tě chápu!:)

[2] Tassle, seš dobrej, to já nechápu!:)

[5] lik, seš divná, to já nechápu:)
(ten přístup, ne že seš divná)

[7] schyzofreniku, kladný vztah k práci? nechápu:))

[8] kuře rozmilé, já tě chápu:D

[12] až budeš slavná a bohatá, pozveš mě prosím občas na večeři, ať se aspoň občas trochu najím, když já budu chudák bez peněz, ánžtože nedodělám školu a z práce mě vyhoděj, protože jsem línej flákač?:)))
[14] matejcik [OpenID] (20.02.2008, 22:10:39):
[10] Schyzofrenyku, no jako ... se obávám že to ještě pořád není dost špatnej příklad ... nebo spíš, kdyby do mě furt mí skvělí kamarádi nerýpali, že nepíšu, tak bych s blogem nejspíš taky dávno seknul - haha, zachutnala mi sláva a spousty komentářů! :e))
ale kytara je hodně dobrej smysl života myslím :e))

...musím si najít práci, ve které budu slavnej a/nebo na mně bude záviset spousta lidí. to pak budu dělat svědomitě a vůbec.

[11] ...guano dozorkyně. bachařka.

[12] ještěrko, a máš už nějakej specifickej plán, jak se stát slavnou a bohatou? že bych se k tomu nějak přidal? .e))

[13] laduš, ach, věděl jsem, že mě pochopíš ;e))
[15] adilah (20.02.2008, 22:20:08):
já bych to zařízla
[16] matejcik [OpenID] (20.02.2008, 22:58:04):
adi, kerý to? nebo mě? nebo koho?
[17] ag (20.02.2008, 23:43:25):
tak třeba, odepři si kus zaměstnání, aby jsi se taky měl kdy nudit :)

za druhé, tvůj problém je právě asi ten pud sebezáchovy, ty se totiž vůbec nebojíš zkoušky. Já když se mám učit na zkoušku, se bojím, jak tam přijdu, oni na mě budou zlí, budou po mě chtít nepěkné věci, a já nic nebudu umět, nakonec mě vyrazí, a já budu muset další zbytečný dny prosedět nad předmětem, kterej jsem moh mít už dávno z krku. Tebe to třeba neštve? že musíš furt něco opakovat? je to prostě pruda, kdo by nechtěl to mít co nejdřív z krku?
[18] skřítě (21.02.2008, 13:14:47):
Chápu, děsí m jak až moc... zkus najít něco, u čeho se tenhle defekt nedostaví.
[19] lik (21.02.2008, 15:29:59):
[13] divna jsem, ale postup je logicky - se flakam a ctu, a pak musim dostat ten zapocet nebo zkousku a dohanim:)nechapu matejcika, ze to neumi dohnat:).
[9] muj pud sebezachovy mi ke kuncu semestra rikal:"zapocty, zapocty, zapocty:)"
[20] tasselhof (21.02.2008, 16:13:42):
[4] matějčíku, ty ale na to, aby sis sehnal lepší práci a měl více peněz něco potřebuješ. Co ti tyhle atributy zařídí? Alelujá! Je to titul!

A to je ten důvod, proč chceš bejt inženýr. Když nebudeš inženýr, tak nejenže budš mít horší práci a méně peněz. Budeš mít také ošklivější přítelkyně a menší penis! To bys chtěl? Nechtěl!

Tak se padej učit :)
[21] Schyzofrenyk [OpenID] (21.02.2008, 17:24:30):
[13] I to jde... :-) Vážně. :-)

[14] Kytara by mohla být dobrý koníček, ale smysl života těžko. Možná nepřemýšlím jako správný umělec, ale je malá pravděpodobnost, že se tím člověk vůbec uživí.
Pokud nerad píšeš, nepiš. ;-) Já sice tvoje spoty rád čtu, ale blog by měl přinášet podle mého názoru radost hlavně svému autorovi. Já bloguju proto, že si tím třídím věci v hlavě. Často při psaní přijdu na něco, co mi do té doby unikalo, a dokážu si i lépe projít věci z různých úhlů pohledu...
Bohužel lepší odstrašující příklad nemám. :-(
[22] adilah (21.02.2008, 18:22:43):
mmm... nechám ti možnost volby...
[23] Ladule (21.02.2008, 23:09:56):
[19] já jo, prostě se na to vysere, je to velmi jednoduché a taky zábavné, zkus to někdy!;) a nemyslím, že neumí. prostě nechce. nebo chce, ale málo:)

[20] :D
[24] Ravik (22.02.2008, 15:21:58): Já přidám moudro :o)
Protože se mi nechce číst těch 23 komentářů;)
Mně babička (autorita;)) říká, když skučím do telefonu, že "Uč se, vole, budeš pánem, budeš jezdit Tatraplánem!"
Z dob reálného socialismu...no, na mě to nefunguje, když nemám řidičák, ale zní to dobře úderně :D
[25] ještěrka (22.02.2008, 19:36:46):
já jsem chtěla mít vždycky koně. zrovna dneska jsem si představila, jak by všichni vyjeli do města autama, a já bych si to klusala na koni! ale kudy, že. chudáka koně nevezmu přece na silnici, eště by ho nějaký hloupý auto zabilo. (a mě třeba taky.) (a jasně, ta auta by byla na sračku a ty lidi v nich možná taky. prostě to není dobrý nápad, tahat koně na silnice.)
[26] anicka (23.02.2008, 23:09:09):
Hele, ja mam reseni. Syp si dat tu prihlasku na matfyz. Bleskem, mas na to poslednich par dni. A to je asi tak ta posledni vec, co muzes zkazit... protoze... Prijimacky zadne nejsou, takze je neprosvihnes. Do napsani zadosti o uznani predmetu Te dokopu. A protoze pak spolu budeme chodit do tretaku, budes se mnou chodit do skoly, delat zapocty, ucit se a chodit na zkousky - a kdyz budes vypadat, ze na to dlabes, vytahnu ten obusek, co mam v praci v supliku, a zmydlim Te jak praseci ves. OK? :-)
[27] ještěrka (24.02.2008, 12:34:18):
hm. věšinou člověk začne něco dělat, když se má čeho bát. je to blbé, ale možná bys měl přijít na to, čeho se bojíš, a udělat si to tak, že když nebudeš nic dělat, stane se to, čeho se bojíš;) (třeba obušek zabare)

...na druhou stranu by bylo opravdu exemplární zjistit, že se nebojíš ničeho! wow, to by bylo tedy. (to je jedna věc, o kterou se děsně pokouší všichni esoteričtí a duchovní magoři, a tak. jasně, vč. mě.) (ale možná by to přecejen chtělo nějakou mez, nebát se _ničeho_ může mít fatální následky..)
[28] matejcik [OpenID] (25.02.2008, 02:12:03):
uf uf, už je toho na odpovídání moc .e)

mno jako ... aire, máš pravdu, ono taky většinou když se soustředím na to, abych si ta rizika uvědomil, tak mi to pak jde ... ale samotného mě nějak nenapadnou :e)

Schyzofrenyku, mně blogování radost přináší, to jo ... ale hlavně kvůli lidem, co to čtou. věci si v hlavě přerovnám většinou dlouho před tím, než něco napíšu ... a když zrovna píšu něco, co ještě srovnané nemám, tak to taky podle toho dopadá a většinou z toho nic není :e) ale ten feedback mě prostě baví. já blogování vnímám jako takovou formu hospodskýho pokecu - vyprávím historku o tom, jak mám problémy s učením, všichni mě politují nebo poradí, a pak zase vypráví něco někdo jinej a já jsem v tom davu litujících a radících. i kdybych to psal jen pro jednoho člověka, bavilo by mě to. ale kdyby to nikdo nečetl (o nikom bych nevěděl), seknu s tím okamžitě. taky jsem si zkoušel psát opravdickej deníček, nikdy mi to nevydrželo déle než první dva dny.
toliko k tomu, proč píšu. k tomu zbytku ... no jestli má ten člověk na to stát se muzikantem, a baví ho to, tak podle mě jen do toho. jestli ne, tak je to mrzutý, ale jeho volba ... já jsem taky hrozně rozmazlenej tím, že to, co mě baví (počítače) je současně obor, ve kterým jsou peníze. kdybych měl dělat práci, která by mě nebavila, asi by mě brzy vyhodili, nebo bych musel změnit přístup.

Ravik, když já ale šetřím na Aston Martina, Tatraplán mě nevytrhne ;e)

ještěrko ... o tom strachu a "nebát se ničeho" si popovídáme někdy po icq, jo? :e) to je děsně zajímavý téma. ale ze spousty důvodů bych to s leností nijak nespojoval.

aničko, to beru. ono pokud opravdu budeme chodit do školy spolu, tak myslím ani ten obušek nebude potřeba, zkušenosti ukazují, že to se zvládnu hodit do latě sám :e) peer pressure? kdo ví.

...no a cenu za vítězný návrh si odnáší tasselhof [20] :e) tassle, naprosto geniální myšlenka a náhled. máš u mě lízátko, případně jiný pamlsek dle vlastního výběru. pane inženýre :e)
[29] Schyzofrenyk [OpenID] (25.02.2008, 16:27:35):
[28] Ten člověk má v sobě určitě dost, ale je si vědom toho, že jenom hudbou se těžko uživí, i kdyby byl poměrně dost dobrý... Váhá, váhá, a zatím mi připadá, že je mu váhání jen na škodu.
Já jsem asi stejně rozmazlený jako ty. Já můžu jít do svého koníčku naplno bez rizika, že mě neuživí... Holt na počítače kdekdo nadává, ale potřebuje je každý. ;-)

Pokud rád píšeš, není co řešit. Piš dál. ;-) Vidím, že pro jednoho člověka opravdu nepíšeš.
[30] radka (26.02.2008, 12:46:19): Resili jsme neco podobneho se synem
Vsechno je zaklete v motivaci, teprve z motivace vychazi vule. A ty nemas zadnou motivaci ale mas pocity viny. Z toho pnuti a touhu se ztrestat za svoji neschopnost. na me to pusobi trochu jako depa a taky jako zacarovany kruh.

Muj stredni syn byl na tom podobne. Cele dny prospal, nic ho nebavilo, a kdyz tak jen kytara, my rodice jsmenicemu nerozumeli, nemohi jsme pochopit ze jde o hovno. Na maturite ho vyrazili ze vsech predmetu a bylo vymalovano. A vubec ho nepripustili k oprave.

A jak dal? Byla to pro nej obrovska rana mezi oci. Najednou byl pro vsechny blbec. Kazdy si do nej kopnul, blbecka co ani maturitu neudelal. A tak jsme se prestehovali do jineho mesta aby zmenil kamarady, prihlasili ho do jine skoly, prazdniny pracoval na stavbe jako stavebni delnik, rano od peti hodin. A motor opet nastartoval. Maturitu si dodelal a tde studuje elektro. Sice ne nejake extra nadseni, ale ten zazitek, to ponizeni ze zlyhani, ta bezmocnost ze kazdy si do nej kopnul vola, ten zazitek mu zustal.

A tim ziskal motivaci pokracovat dal. A s ni i vuli. Takze ti muzu poradit jedno. Zkus prerusit skolu. Bez nekam do fabriky k pasu, nebo na stavbu. Zkus si treba udelat svarecske zkousky a rok se venuj fyzicke praci. A pak se rozhodni, jestli se ti to libi. Jestli ti tento zivot vyhovuje. Pokud ne, tak se vrat na skolu s odhodlanim ze to delas pro sebe. Pro nikoho jineho.
[31] Ladule (26.02.2008, 22:37:27):
radko,
to zní všechno moc pěkně, třeba to matejcika nakopne, ale já si nemůžu odpustit reakci:)

zkusila jsem (sice brigádně, ale zkusila) leccos. od rozdávání letáků, přes práci v hospodě, dřinu v pekárně, leháro v infocentru, pak práci v infocentru, telemarketing, hosteskování, prostě různé věci. a všechny mě bavily. u všeho (včetně mé současné práce v infocentru) jsem si říkala, že mě to baví a je to super a určitě bych to nějakou dobu vydržela, ale rozhodně bych to nechtěla dělat furt. a ještě pořád nemůžu najít zaměstnání, povolání, u kterého bych si řekla jo, tohle chci dělat dlouho, to mě naplňuje.

studuju dálkově cestovní ruch, pracuju v oboru a je to celkem fajn, ale.. nechci u toho zůstat. má cenu studovat dál? mám zkusit studium něčeho jiného? ale čeho, když ještě pořád nevim, co je ta práce pro mě?:)

omlouvam se mateji, že si z tvýho blogu dělam poradnu;))
[32] radka (27.02.2008, 08:41:00): Ladule :o)
Snad to nebude Matejcikovi vadit, kdyz ti odpovim.
Dodelat vysokou skolu m obrovskou vyhodu vuci ostatnim kteri ji nemaji. tuto vyhodu clovek pozna teprve v prubehu dalsich let. Diplom je klic ktery otevira prakticky kazde dvere automaticky. Samozrejme pak musi kazdy stejne ukazat co v nem je. Ale tuhle sanci treba jinak nedostanes nebo jen vyjimecne.
Ja jsem prumerny clovek, leta jsem byla na materske, trajdala po cizich zemi, ale muj titul byl jako zaklinadlo pomoci ktereho jsem se vzdycky nekam dostala.

A zaver? Pokud na to mas schopnosti a prostredky, dodelej si urcite skolu i kdyz v ni zadny smsl nevidis. Pak muzes delat treba dva roky v oboru a pak bez do sveta a delej cokoli. Muzes uplne zmenit obor,muzes se vdat, muzes sjizdet Amazonku a az toho bude mit dost nebo si budes muset vydelat na zivobyti tak si vezmes TEN diplom a uvedes ho do sveho zivotopisu pri hledani mista. A to misto dostanes. Kdyz budes znat reci, budes otrkana svetem tak VZDYCKY najdes dobre misto. Budes mit klic.
[33] Ladule (28.02.2008, 21:12:51):
radko, to zní až moc pěkně:) ale mam tendenci tomu věřit!:) (ale jsem straaašně líná)
ale tak.. zkusim to, no. tyjo.
www.140.cz http://last.fm/ SomaFM commercial free internet radio